
Z roku na rok smog staje się jednym z głównych problemów współczesnego świata. Niestety, nasz kraj zajmuje jedno z czołowych miejsc w niechlubnym rankingu państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Czym właściwie jest smog? Przedstawiamy 5 najważniejszych faktów.
1. Smog to nie mgła
Wielu z nas błędnie sądzi, że smog to nic innego jak zwykła mgła i jedyne zagrożenie, jakie za sobą niesie, to ograniczona widoczność. Nic bardziej mylnego. Smog to toksyczna chmura zawierająca wiele trujących związków i zanieczyszczeń.
Główną przyczyną jego powstawania jest spalanie kiepskiej jakości węgla lub materiałów, które nie są do tego przeznaczone, np. opon. Innym istotnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu smogu są spaliny.
2. Zanieczyszczone powietrze ma wpływ na nasze zdrowie
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza i długie przebywanie na zewnątrz podczas smogowych dni bardzo negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Smog powoduje objawy, które często można pomylić z przeziębieniem lub zwykłym osłabieniem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Klasycznymi objawami zatrucia organizmu przez metale ciężkie obecne w powietrzu jest ból głowy, drapanie w gardle i kaszel. Smog może również powodować podrażnienie oraz łzawienie oczu. Stałe narażanie organizmu na przebywanie w takich warunkach może prowadzić do poważnych problemów z sercem i płucami, a w konsekwencji – powodować śmierć.
3. Przed smogiem można się chronić
To prawda, smog jest śmiertelnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale to nie znaczy, że nie ma skutecznych sposobów, aby się przed nim uchronić. By zabezpieczyć nasz układ oddechowy przed szkodliwymi metalami ciężkimi, warto zdecydować się na stosowanie maseczek wyposażonych w filtry antysmogowe.
W dzisiejszych czasach, gdy pandemia wirusa COVID-19 jest nadal w pełni, wprowadzone w życie obostrzenia nakazują noszenie maseczek. Oprócz stosowania się do przepisów i uniknięcia mandatu, można również dodatkowo zabezpieczyć się przed trującym smogiem. Z pomocą przychodzą filtry do maseczek wielorazowych, które można stosować z maseczkami wyposażonymi w specjalne kieszonki.
Filtry PM 2.5 blokują dostęp do naszego organizmu cząsteczkom o średnicy co najmniej 2.5 mikrometrów. Chronią nie tylko przed metalami ciężkimi, ale także przed pyłkami roślin, kurzem i pleśnią.
4. Smog to problem znany od kilkuset lat
Błędnym przekonaniem jest, że zanieczyszczone powietrze spędza nam sen z powiek dopiero od niedawna. Problem smogu znany jest ludzkości od kilkuset lat, a pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już w XIV wieku. Wówczas zła kondycja powietrza zaciekawiła mieszkańców Londynu, którzy ogrzewali swoje domy za pomocą węgla.
Smog stał się wówczas negatywnym skutkiem postępu technologicznego. Szybki rozwój hutnictwa i metalurgii, wynalezienie silników parowych i nadmierne zużycie węgla doprowadziło do stopniowego pogarszania się warunków atmosferycznych, które obserwujemy do dzisiaj.
5. Smog dokuczliwy również w domu
Gdy stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu wzrasta, problem smogu dotyczy również warunków domowych. Toksyczne gazy dostają się do wnętrza mieszkania przez szpary w oknach, dlatego tak ważne jest, by również i tu pamiętać o ochronie swojego zdrowia.
Dobrymi praktykami są wietrzenie pomieszczeń jedynie w dni, kiedy kondycja powietrza jest dobra i zadbanie o szczelność okien. Pomocnikami w zwalczaniu smogu mogą być również niektóre gatunki roślin, np. skrzydłokwiat.
Zostaw komentarz